Ziemie, przez które przebiegał trakt łączący Warszawę i Wilno a więc dwie stolice zjednoczonych w unii państw Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego posiadają niezwykle ciekawą historię. Dziś tereny te wchodzą w skład trzech państw: Polski, Białorusi i Litwy, które w czasach funkcjonowania tego traktu tworzyły wspólną wielokulturową Rzeczpospolitą.
Świadectwem tego wielokulturowego dziedzictwa są liczne zabytki, o wartościach których decyduje nie tylko zewnętrzna forma ale również cała historia związana z ich powstaniem.
Podróż zaczynała się w Pałacu Wesslów w Warszawie. Na całym szlaku oczekiwały na podróżnych stacje pocztowe w odległości od 2 do 6 ówczesnych mil. Stacje te pełniły rolę urzędów pocztowych, gospód z noclegiem oraz miejsc zmiany koni.
Trakt ten funkcjonował bardzo sprawnie . Dwa razy w tygodniu kursowała tędy poczta z Warszawy przez Wilno dalej na wschód, tą samą drogą przybywała też poczta powrotna. Szlakiem między dwoma stolicami podróżowali królowie, magnaci, dyplomaci i posłowie.
Stacje pocztowe zorganizowane były m.in. w Okuniewie, Stanisławowie, Makowie, Węgrowie, Sokołowie, Grannem, Pobikrach, Brańsku, Bielsku Podlaskim, Wojszkach, Białymstoku, Mereczu, Ornach, Lejpunach w wielu, wielu innych miastach.
W każdej z tych miejscowości można natrafić na liczne atrakcje turystyczne, każda z nich może być bazą wypadową w najbliższe okolice, które kryją wiele ciekawostek. Każda z nich posiada liczne walory kulturowe, krajoznawcze, etniczne. Warto wybrać się w podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego…