WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Ciechanowiec

Ciechanowiec już około 1429 r. był miastem, lokowanym zapewne przez wielkiego księcia Witolda. Należał m.in. do Kiszków, którzy zbudowali tu zamek zniszczony następnie w czasie „potopu”. Po Kiszkach władali miastem Ossolińscy; ufundowali oni murowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (do złudzenia przypominający bazylikę węgrowską) i szpital sióstr miłosierdzia (1737) proj. architekta warmińskiego Jana Adriana Kluka.

Jego syn, ks. Jan Krzysztof Kluk, proboszcz ciechanowiecki, to jeden z pionierów nie tylko polskiego przyrodoznawstwa i naukowego rolnictwa, zielarz, doktor uniwersytetu wileńskiego. Obecnie jego imieniem nazwano Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu obejmujące pałac, skansen prezentujące odtworzone zabudowania wiejskie wraz z otoczeniem, ekspozycję maszyn rolniczych i muzeum weterynarii a także niezwykły ogród botaniczno-zielarski. W muzeum odbywają co roku organizowane z wielki rozmachem imprezy plenerową Zajazd Szlachecki z udziałem licznych grup rekonstrukcji historycznej.

Wart polecenia jest także turystyczny szlak kajakowy (można je wypożyczyć na miejscu) rzeki Nurzec przepływającej meandrami przez malownicze łąki, pola i lasy położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Narwi obfitującego w dzikie ptactwo i zwierzynę.