Do 1962 Czarna Wieś. W XIII w. powstał w okolicy (Niemczyn) gród obronny. W XV w. była to królewszczyzna, przekazana Radziwiłłom przez Zygmunta Starego (1509); odebrana im przez Bonę (1536); od 1571 r. własność Zygmunta Augusta. Puszcza Bielska przez wieki była ostoją zwierzyny i królewskim terenem łowieckim. W XVIII wieku powstała wieś Czarna osadzona na prawie łowieckim, W 1782 r. – wybudowano stację pocztową w osiedlu Buksztel, którą odwiedził w 1795 r. król Stanisław August Poniatowski w drodze do Grodna. W 1962 Czarna Wieś Osada otrzymała prawa miejskie i nową nazwę – Czarna Białostocka.
Atrakcje Czarnej Białostockiej łączą się przede wszystkim z puszczą. Otaczają ją rezerwaty i tereny chronione dawnej Puszczy Knyszyńskiej: Budzisk, Jesionowe Góry Międzyrzecze.
Ekscytującym przeżyciem jest przejażdżka kolejką wąskotorową przez wybrane, fascynujące fragmenty puszczy, trasą długości 20 km, z Czarnej do Czeremchowej Tryby.
Niezwykle malowniczo położony jest także zalew Czapielówka – dosłownie pośrodku lasu. To świetny akwen do połowu szczupaka, sandacza, okonia, amura, lina, karpia, leszcza i karasia. No i ta wszechogarniająca cisza lasu- towar deficytowy w naszej cywilizacji, w której stan ciszy praktycznie nie istnieje poza nielicznymi enklawami.