WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Publikacje

Zachęcamy do lektury kilku przewodników, by poznać historię tego dawnego traktu handlowo-pocztowego i  wyruszyć w podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego po urokliwych miastach i miasteczkach wschodniego Mazowsza i Podlasia.

Wielki trakt Warszawa- Wilno w XVIII wieku to opracowanie Grzegorza Ryżewskiego, które uświadamia nam, jak ogromny potencjał kryje w sobie projekt reaktywacji Wielkiego Gościńca Litewskiego. Wielowiekowe, czasami burzliwe dzieje traktu, znani podróżnicy, którzy pozostawili po sobie opisy swoich peregrynacji z Warszawy do Wilna w pamiętnikach i unikatowe miejscowości po drodze, każda ze swoją wyjątkową historią, nigdzie indziej nie spotykanymi zabytkami i niezwykle gościnnymi ludźmi, których warto odwiedzić dla nich samych.

Przewodnik Wielki Gościniec Litewski Warszawa-Wilno (szlak turystyczny, wielcy ludzie, niezwykłe krajobrazy, niezwykłe zabytki) jest zachętą dla tych, którzy poszukują oryginalnych tras turystycznych biegnących przez urokliwe miejsca tworzące niesamowity krajobraz kulturowy. Ponieważ wyprawa jest dość daleka, proponujemy pokonanie na początku pierwszego jej etapu, wiodącego z Warszawy do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej.

Kolejny przewodnik opowiada o kulinariach, które są również istotne z punktu widzenia turysty. Tradycje kulinarne na obszarze, przez który przebiegał szlak są różne. Od kuchni staropolskiej, katolickiej, unickiej i prawosławnej aż po żydowską a nawet tatarską– to wszystko znajduję się przewodniku kulinarnym – W poszukiwaniu smaków Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Podsumowaniem VII Turnieju Smaków jest przewodnik Dziedzictwo Kulinarne Regionów opracowany przez Panią Marię Koc – pomysłodawczynię reaktywacji szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Można w nim przeczytać i zobaczyć jaka różnorodność dań prezentowana jest podczas corocznej imprezy jaką jest Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim.

Przewodnik W poszukiwaniu smaków Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Turniej Smaków Dziedzictwo Kulinarne Regionów
Przewodnik Wielki Gościniec Litewski
Warszawa-Wilno
Wielki trakt Warszawa - Wilno w XVIII wieku