Osada zachowująca cechy miasta (rynek, regularne rozplanowanie ulic). Podobnie, jak inne osiedla na tym szlaku, Dobre zawdzięczało swój rozwój gościńcowi litewskiemu. W powstaniu listopadowym 17 II 1831 r. koło Makówca Dużego doszło do starcia zwanego bitwą pod Dobrem pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez gen. Jana W. Skrzyneckiego i awangardą maszerującej na Warszawę armii Iwana Dybicza. Polacy zadali duże straty nieprzyjacielowi i wycofali się w zwartym szyku. Podupadające wskutek zastoju w handlu spowodowanego budową Traktu Brzeskiego i, Dobre straciło prawa miejskie w 1852 r.
W Dobrem obejrzeć można interesujący neogotycki kościół pw. św. Mikołaja (1878 r., proj. Bolesława Podczaszyńskiego), wzorowany na słynnym kościele św. Anny w Wilnie. Największą chlubą Dobrego jest Konstanty Laszczka (1865- 1956), jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich. Jego życiorys to niezwykła opowieść- urodził się „pod strzechą” – w rodzinie chłopskiej w Makówcu Dużym. Na utalentowanego chłopca zwrócili uwagę miejscowi dziedzice – Ostrowscy, którzy sfinansowali jego naukę w Warszawie; dalej kształcił się w Paryżu. Jego dzieła mieszczą się w nurcie secesji polskiej z wpływami Rodina. Szczytem jego kariery naukowej było objęcie w 1899 r. kierownictwa katedry na ASP w Krakowie, z której wyszły takie tuzy rzeźby polskiej, jak Bolesław Biegas, Henryk Kuna, Jan Szczepkowski i Xawery Dunikowski.
W Dobrem, przy ul. Kościuszki 2 znajduje się Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki z nadzwyczaj interesującą kolekcją pochodzącą z darów artysty, m.in. jego znakomite rzeźby oraz medale, szkice gipsowe, narzędzia rzeźbiarskie, a także fotografie, dyplomy honorowe i odznaczenia. W 2019 powstała Izba Pamięci Jana Zycha – pomysłodawcy powstania muzeum w Dobrem.
Z Dobrego szlak prowadzi do Roguszyna. Z tej miejscowości niedaleko już do wsi Wielądki, o której każdy miłośnik dobrej kuchni powinien usłyszeć jako o miejscu urodzenia Wojciecha Wincentego Wielądko, autora słynnej książki kucharskiej „Kucharz doskonały”.
Książka wydana w 1783 roku w Warszawie stała się prawdziwym bestsellerem i doczekała się aż siedmiu kolejnych edycji!