WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Dobre

Osada zachowująca cechy miasta (rynek, regularne rozplanowanie ulic). Podobnie, jak inne osiedla na tym szlaku, Dobre zawdzięczało swój rozwój gościńcowi litewskiemu. W powstaniu listopadowym 17 II 1831 r. koło Makówca Dużego doszło do starcia zwanego bitwą pod Dobrem pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez gen. Jana W. Skrzyneckiego i awangardą maszerującej na Warszawę armii Iwana Dybicza. Polacy zadali duże straty nieprzyjacielowi i wycofali się w zwartym szyku. Podupadające wskutek zastoju w handlu spowodowanego budową Traktu Brzeskiego i, Dobre straciło prawa miejskie w 1852 r.

W Dobrem obejrzeć można interesujący neogotycki kościół pw. św. Mikołaja (1878 r., proj. Bolesława Podczaszyńskiego), wzorowany na słynnym kościele św. Anny w Wilnie. Największą chlubą Dobrego jest Konstanty Laszczka (1865- 1956), jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich. Jego życiorys to niezwykła opowieść- urodził się „pod strzechą” – w rodzinie chłopskiej w Makówcu Dużym. Na utalentowanego chłopca zwrócili uwagę miejscowi dziedzice – Ostrowscy, którzy sfinansowali jego naukę w Warszawie; dalej kształcił się w Paryżu. Jego dzieła mieszczą się w nurcie secesji polskiej z wpływami Rodina. Szczytem jego kariery naukowej było objęcie w 1899 r. kierownictwa katedry na ASP w Krakowie, z której wyszły takie tuzy rzeźby polskiej, jak Bolesław Biegas, Henryk Kuna, Jan Szczepkowski i Xawery Dunikowski.

W Dobrem, przy ul. Kościuszki 2 znajduje się Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki z nadzwyczaj interesującą kolekcją pochodzącą z darów artysty, m.in. jego znakomite rzeźby oraz medale, szkice gipsowe, narzędzia rzeźbiarskie, a także fotografie, dyplomy honorowe i odznaczenia. W 2019 powstała Izba Pamięci Jana Zycha – pomysłodawcy powstania muzeum w Dobrem.

Z Dobrego szlak prowadzi do Roguszyna. Z tej miejscowości niedaleko już do wsi Wielądki, o której każdy miłośnik dobrej kuchni powinien usłyszeć jako o miejscu urodzenia Wojciecha Wincentego Wielądko, autora słynnej książki kucharskiej „Kucharz doskonały”.

Książka wydana w 1783 roku w Warszawie stała się prawdziwym bestsellerem i doczekała się aż siedmiu kolejnych edycji!