WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Międzynarodowy Turniej Smaków

Wielki Gościniec Litewski to nie tylko historia szlaku pocztowego, ale również oryginalne smaki, liczne tradycje kulinarne wschodniego Mazowsza i Podlasia. Bogactwo kulinarne regionów, przez które przebiega ten szlak jest ogromne, stąd też narodził się pomysł organizacji imprezy kulinarnej – Turnieju Smaków o kielich Wojciecha Wielądko, organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną.

Już od 2014 roku wystawcy i wytwórcy produktów regionalnych i tradycyjnych z całego szlaku prezentują swoje  wyroby. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym powodzeniem, przybywa zarówno wystawców, smakoszy lokalnych specjałów i ludzi, którzy potrafią docenić piękne wyroby rękodzielnicze zrobione z pasją przez lokalnych twórców.

Uczestnicy Turnieju biorą udział w dwóch konkursach kulinarnych a mianowicie na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną ze szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” oraz na „Gościniec z podróży” , czyli kulinarny podarunek szlakiem WGL.

Całe to przedsięwzięcie ma na celu promocję szlaku  i wszystkich jego atrakcji. Ma ono zachęcić lokalne środowiska do kultywowania tradycji artystycznych, kulinarnych i rękodzielniczych swojego regionu, jak również zachęcić do podróży po wschodnim Mazowszu i Podlasiu. 

Turniej Smaków odbywa się nieprzerwalnie od 8 lat. Od samego początku impreza odbywała się na Zamku w Liwie. Urok i klimat miejsca, co roku przyciągał rzesze entuzjastów tego wydarzenia.  W 2018 roku V już edycja odbyła się na Rynku Mariackim w Węgrowie ze względu na prace remontowe na zamku. Była to okazja do poznania Węgrowa, jego historii i zabytków.

W zeszłym roku, VIII edycja zorganizowana została w nowym miejscu, a mianowicie w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej koło Grębkowa. Atmosfera starego dworu, wokół którego gromadzone są zabytkowe budowle drewnianych chałup, a to wszystko otoczone lasem nadało równie pięknego charakteru i doskonale wpisało się w ideę Turnieju.