WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Jak powstała
Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski

Koncepcja projektu „Wielki Gościniec Litewski jako szlak turystyczny” zrodziła się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, a inspiracją do niej była monografia „Sokołów Podlaski. Dzieje miasta i okolic” opracowana przez zespół historyków z ROBiDZ w Białymstoku, pod redakcją dr Grzegorza Ryżewskiego.

Konferencja inauguracyjna odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 27 listopada 2009 roku, gdzie  rozpoczęto  realizację projektu pt. „Wielki Gościniec Litewski jako szlak turystyczny”. Odbyła się w ramach „Piątków konserwatorskich”, organizowanych przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Kolejne spotkanie promujące Wielki Gościniec Litewski zorganizował Sokołowski Ośrodek Kultury 10 marca 2010 r.

Tematem tej konferencji zatytułowanej „Sokołów Podlaski na Wielkim Gościńcu Litewskim” była prezentacja roli Sokołowa Podlaskiego na dawnym trakcie handlowym i pocztowym oraz możliwości wykorzystania pomysłu wytyczenia nowego szlaku turystycznego dla promocji i ogólnego rozwoju miasta. O historii Wielkiego Gościńca Litewskiego na przestrzeni kilku wieków, w tym historii Sokołowa jako ważnego ośrodka handlowego i pocztowego, opowiadał dr Grzegorz Ryżewski z ROBIDZ w Białymstoku. Maria Koc, dyrektor SOK przedstawiła dotychczasowe i planowane działania, mające doprowadzić do wytyczenia, oznakowania i wypromowania szlaku turystycznego WGL.

Atrakcyjność Wielkiego Gościńca Litewskiego, łączącego dwie cywilizacje: rzymską i bizantyjską, w pełni zobrazowała prezentacja Pana Romana Postka, byłego już dyrektora Muzeum na Zamku w Liwie. Piękne fotografie zabytków, krajobrazów, ciekawych wydarzeń kulturalnych, obrzędów religijnych i portretów znakomitych ludzi, związanych z gościńcem, oraz towarzysząca im przejmująca muzyka w pełni oddały urok i wyjątkowość tych terenów.

8 maja 2012 r. w Sokołowie Podlaskim obyło się zebranie założycielskie Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, a 28 sierpnia 2012 r. stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000430644.

Zarząd organizacji

Roman Postek – prezes Zarządu

Marcin Celiński – członek Zarządu

Aneta Rybarczyk – członek  Zarządu  

Maria Koc – wiceprezes Zarządu

Anna Piotrkowicz – członek Zarządu

Barbara Tekieli – członek Zarządu