WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

II Turniej Smaków 25-26 lipca 2015r.

25 i 26 lipca na Zamku w Liwie odbył się II Międzynarodowy Turniej Smaków.

Imprezę rozpoczął kiermasz produktów regionalnych. Odbył  się konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” oraz na „Gościniec z podróży” czyli najciekawszy prezent z podróży szlakiem WGL. Późnym popołudniem swój pokaz kulinarny przedstawił  gość specjalny Turnieju Tomasz Jakubiak –znany kucharz i dziennikarz kulinarny.  Prezentacjom towarzyszyły m.in. pokazy rycerskie, liczne konkursy, koncerty i występy artystyczne. Byli to: Kapela Łochowska, Kapela Ludowa Sterdyniacy, Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, Costa Nova, Orkiestra dęta OSP w Liwie, Lia Fail oraz Maki i Chłopaki.

Niedziela – dzień drugi rozpoczął targ śniadaniowy i piknik nad Liwcem a impreza dobiegła końca koło godziny 16.00.

W Jury obu konkursów zasiedli m.in. znany dziennikarz włoski Giovanni Caldara, który podczas pobytu w Polsce odwiedził najciekawsze miejsca na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego biegnącego przez wschodnie Mazowsze i Podlasie.

W konkursie „Na najsmaczniejszą potrawę…” zwyciężyły smażone pierogi z barszczykiem czerwonym w wykonaniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Liwianka,

II miejsce zajęła Pani Stanisława Góral z Żulina za swoje gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi,

III miejsce wywalczyła Pani Elżbieta Żmudzka z Warszawy swoją potrawą Czarna Mańka vel Makadamia tj. tort makowy z kremem maślanym.

W konkursie „Gościniec z podróży” swym smakiem zachwyciła Dębska Kawa Żołędziówka z Gminy Dębe Wielkie,

II miejsce zajął LOT „Region Puszczy Białowieskiej” za swój ser carski z Hajnówki,

III miejsce zajęła Pani Wiesława Jagoda Marcjaniuk z Sabni za Jałowcówkę myśliwego.