WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

V Turniej Smaków 1 lipca 2018r.

W 2018 roku V już edycja Turniej Smaków odbyła się na Rynku Mariackim w Węgrowie. Dotychczas impreza organizowana na Zamku w Liwie.  Ze względu na prace remontowe na zamku , organizatorzy zadecydowali o zmianie miejsca. Była to okazja do poznania Węgrowa, jego historii i zabytków.

Tematem przewodnim  był „Pan Tadeusz” – warsztaty i pokazy kulinarne nawiązywały do wydarzeń i postaci przedstawionych w epopei narodowej. Na węgrowskim rynku spotkało się wielu rekonstruktorów  z czasów napoleońskich, można było wziąć udział w warsztatach „Plecenia wianków z Zosią” z polnych ziół i kwiatów, a także posłuchać prelekcji  o sposobach parzenia kawy i jej historii, bo jak pisał Mickiewicz Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju.

Nieodłączną częścią imprezy były, jak co roku  konkursy kulinarne „O Kielich Wojciecha Wielądko” na Najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz na „Gościniec z podróży” czyli kulinarna pamiątkę z podróży szlakiem.

Podczas konferencji „Historia kuchni na szlaku WGL” można było dowiedzieć się o postaci Wojciecha Wielądki oraz Marcjannie Oborskiej –  starościnie liwskiej.

Kolejnym ciekawym punktem imprezy był całodzienny pokaz kuchni staropolskiej z degustacją  prowadzony przez Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

Warsztaty kulinarne oraz rękodzieła m.in. robienie motanek – dawnych lalek, pokaz pszczelarski, pokaz pierogowy, warsztaty dekorowania pierniczków a także całodzienny pokaz kuchni staropolskiej z degustacją prowadzony przez Muzeum Króla Jana III w Wilanowie to tylko niektóre z atrakcji tamtego Turnieju. 

W konkursie na Najsmaczniejszą potrawę regionalną nagrodzeni zostali:

I miejsce zdobył Serek jabłkowy wykonany przez Panią Elżbietę Żmudzką,

II miejsce przyznano Stowarzyszeniu „Ku przyszłości”, które podało przepyszną Kaczkę pieczoną,

III miejsce uznanie jury zyskał Rosół z kaczki krzyżówki doprawiony lubczykiem z kluskami własnej roboty w wykonaniu Pani Danuty Zawadzkiej.

Do konkursu „Gościniec z podróży” zgłoszono 20 potraw, a zwycięzcami zostali:

I miejsce otrzymał Pan Bogusław Bernabiuk prowadzący Gospodarstwo „Na zapowiedzi” za swoje Upominkowe wyroby mleczne,

II miejsce za Zestaw Herbat otrzymała Pani Joanna Dróżdż,

III przyznano Pani Katarzynie Latos za Zestaw domowych nalewek i przekąsek.