WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

IV Turniej Smaków 25 czerwca 2017r.

IV Festiwal kuchni na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego odbył się 25 czerwca 2017 roku w otoczeniu nieskażonej przyrody, u podnóża Zamku w Liwie, nieopodal wijącej się rzeki Liwiec. Jak co roku można było spróbować i zakupić produkty, jak również dania z kuchni: mazowieckiej, podlaskiej, litewskiej i tatarskiej. Inauguracja Akademii kulinarnej im. Wojciecha Wielądko i liczne pokazy kulinarne – to wszystko czekało na sympatyków Turnieju Smaków.  

Impreza przewidywała również liczne atrakcje m.in.: warsztaty zielarskie, lalkarskie i garncarskie. Odbył się również pokaz robienia sękacza czy lepienia pierogów.

Na scenie zagościli liczni artyści, była to Kapela Łochowska oraz Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, który poprowadził warsztaty tańców podlaskich.

Na podzamczu nie zabrakło zabaw rycerskich i pokazu walk. Podczas Turnieju można było wypożyczyć kajaki i zwiedzić Muzeum Zbrojownię.

Dania biorące udział w konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” jak też „Gościniec z podróży” czyli kulinarny podarunek ze Szlaku WGL oceniali: Jan Kuroń – szef kuchni oraz Joanna Jakubik – znawczyni kuchni regionalnej, głównie podlaskiej.   Do udziału w obu konkursach zgłosiły się osoby prywatne, koła gospodyń jak i stowarzyszenia z powiatów leżących na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Jury przyznało wiele nagród, na uczestników czekała też nagroda, a właściwie aż 4 przyznane przez dziennikarzy oraz nagroda od Lokalnej Organizacji Turystycznej – jednego z głównych organizatorów.

W konkursie na Najsmaczniejszą potrawę nagrody otrzymali:

I miejsce zdobyła Polewka z barszczu w wykonaniu Zagrody Edukacyjnej Latosowo z Henrysina,

II miejsce zajęła Pani Irena Zawadzka ze Stoczka, która wykonała Gołąbki z kwaszonej kapusty z kaszą jaglaną i grzybami leśnymi,

III miejsce podbiły podniebienia jury Pierogi z farszem ziemniaczanym i surówką z kapusty zakwaszanej w wykonaniu Stowarzyszenia „Liwianka” z miejscowości Liw.

Nagrody w drugim konkursie „Gościniec z podróży” przyznano:

I miejsce otrzymała Mazowiecka Micha Szlachecka z Siedlec i jej Suchy prowiant i napitek,

II miejsce Helenie Datczuk za Korowaj Mielnicki inaczej mówiąc drożdżowe, słodkie ciasto bogato zdobione,

III miejsce zdobyły pyszne Pączki Kościuszki wykonane przez Stowarzyszenie „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego.