WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

VII Turniej Smaków 6 września 2020r.

6 września 2020 rok, pomimo epidemii koronawirusa Turniej Smaków w Liwie odbył się po raz siódmy.  Blisko stu wystawców, zarówno z rękodziełem, jak i z kulinariami wypełniło przestrzeń wokół Zamku. 

Edycja ta nie zawiodła gości – było co podziwiać, można było kupić przepiękne rzeczy, jak również skosztować wspaniałych potraw.  Najciekawsze z nich zostały zgłoszone do odbywających się co roku dwóch konkursów, a mianowicie  „Na najsmaczniejszą potrawę na szlaku WGL” i „Gościniec z podróży”.  Jury w składzie: Maria Koc – etnograf, senator RP, Słąwomir Majcher – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Marcin Celiński – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Roman Postek – etnograf, były dyrektor  Muzeum Zbrojowni w Liwie oraz prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w każdej kategorii przyznało wiele nagród i wyróżnień.

W konkursie „Najlepsza potrawa na szlaku  Wielkiego Gościńca Litewskiego” jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce oraz Puchar Wojciecha Wielądko  zdobyły sójki korytnickie – bułeczki z ciasta drożdżowego nadziewane marchewką z ryżem wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Korytnicy w powiecie węgrowskim,

II miejsce zdobyło danie wykonane przez Panią Karolinę Dorosz z Sokołowa Podlaskiego a były to Pieczone żeberka w kapuście pod kołderką z kaszy gryczanej i tartych ziemniaków,

Proste i smaczne danie kuchni codziennej – kapusta kiszona z kaszą jęczmienną i sadłem zdobyła podniebienia jurorów i tym samym zajęła III miejsce. Wykonały ją Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Czarnogłów w gminie Dobre.

W drugiej kategorii konkursu oceniane były kulinarne podarunki ze szlaku WGL.  Takie kupione i przywiezione do domu pamiątki przypominają nam o szlaku a podarowane komuś bliskiemu sprawią miłą niespodziankę.

W konkursie „Gościniec z podróży” jury oceniało 16 potraw.

I miejsce i Kielich Wojciecha Wielądko zdobyła firma Sermlek z Jarnic. Pan Mariusz Gregorczyk, razem z żoną produkuje najlepsze sery podpuszczkowe doprawione m.in. czosnkiem niedźwiedzim, wędzoną papryką, czarnuszką w regionie.  Warto wspomnieć, że sery te produkowane są z mleka od najlepszych lokalnych dostawców z Doliny Liwca.

II miejsce przypadło Pani Joannie Dróżdż z Adamowa koła Dobrego, która od lat pielęgnuje rodzinne tradycje. Jej Pszczela apteczka Pradziadka Januszka  to wspaniały zestaw trzech propolisowych specyfików: nalewki z propolisu działającej jak antybiotyk, maści o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych.  

Koło Gospodyń Wiejskich z Hołowienek w gminie Sabnie zajęło III miejsce. Panie przygotowały Gościniec z podróży księżniczki Cetyni – kosz pełen dobroci takich jak: miód, swojski chleb , wędlina, zioła, nalewki i domowe ciasteczka.

Imprezie towarzyszyły, jak zresztą zawsze przepiękne występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. 

Już od południa odbywały się również ciekawe warsztaty m.in. z zielarstwa i ziołolecznictwa, tkactwa i robienia kwiatów z bibuły. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz „Jak powstaje ser podpuszczkowy”.