WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Wyjazd studyjny po mazowieckiej części szlaku WGL 

Sieciowanie Muzeów ze szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego – pod taką nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski  realizuje projekt połączenia jednostek muzealnych z całego szlaku, ze strony podlaskiej i mazowieckiej.

Na początku kwietnia przedstawiciele mazowieckiej części tego traktu pocztowego mieli okazję zapoznać się z ofertą turystyczną strony podlaskiej. W dniach 21 i 22 kwietnia 2022 to przedstawiciele instytucji kultury z województwa podlaskiego przyjechali na Mazowsze, by poznać jego największe dobra, by nawiązać współpracę i zachęcić turystów do odwiedzenia całego szlaku WGL.

Spotkanie rozpoczęło się na moście rzeki Bug, w miejscowości Frankopol, gdzie przebiega granica województw.

Pierwszym punktem wizyty był pounicki kościół św. Anny w Rogowie, jest to dawna cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika. Jego historię opowiedział proboszcz parafii.

Kolejnym punktem był oczywiście Sokołowski Ośrodek Kultury, miejsce, w którym przed laty zrodził się pomysł reaktywacji szlaku WGL oraz obecna siedziba LOT WGL. Goście obejrzeli występ ZPiT “Sokołowianie” oraz wysłuchali gry na instrumentach uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokołowie Podlaskim. Nie mogło zabraknąć oczywiście Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego „Stacja Sokołów”, gdzie przedstawiona została historia szlaku i działalność samego muzeum. Ostatnim punktem pobytu w tym miejscu była degustacja dań nawiązujących do idei szlaku w Chabry&Maki – Restauracji Podlaskiej, będącej częścią „Stacji Sokołów”.

Barokowy Węgrów to kolejne miejsce, które odwiedzili przedstawiciele kultury  z  podlaskiej strony szlaku WGL. W programie przewidziane było zwiedzanie klasztoru poreformackiego z jego zabytkowymi kryptami, Bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP; nie można było też pominąć Ekspozycji muzealnej „Węgrów  –  miasto wielu kultury i religii”.

Jadąc dalej w kierunku Warszawy wycieczka zatrzymała się w Liwie, by podziwiać dawny zamek obrony na rzece Liwiec, wraz z Muzeum Zbrojownią. Jego bogata historia oraz usytuowanie w przepięknej dolinie Liwca przyciąga turystów ze wszystkich regionów Polski.

Późnym popołudniem wycieczka dotarła do Pani Małgorzaty Pepłowskiej, która we wsi Ruchna prowadzi swoją niezwykłą Pracownię tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu. Koniec dnia został zwieńczony wizytą w Gościńcu Goździejewskim.

Następny dzień rozpoczął się przemiłą i niezwykle interesującą wizytą w Stadninie Koni M.K. Szuster w Budziskach pod Warszawą. Właściciel stajni, Pan Krzysztof Szuster w niezwykły sposób opowiedział historię powstania tego miejsca, pokazał swoją stadninę koni, oprowadził po Muzeum Powozów, w którym zgromadził mnóstwo nietuzinkowych i ciekawych eksponatów, związanych również z historią dawnego pożarnictwa. 

Kolejnym etapem wyjazdu był wspaniały i prężnie rozwijający się Sulejówek a w nim oczywiście ogromny kompleks muzealny, na który składa się nowoczesny budynek Muzeum oraz dworek „Milusin” – dom rodziny Piłsudskich z otaczającym go  lasem  i  ogrodem.  

Ostatnimi dwoma punktami wyjazdu był Stanisławów i jego dawny zajazd pocztowy,  w  którym przedstawione zostało powstanie miejscowości wraz z jego dalszą, burzliwą historią. Stanisławów stara się odzyskać prawa miejskie na nowo.

Ostatnim punktem dwudniowej wizyty było Dobre, a w nim Muzeum Konstantego Laszczki które zawiera prace tego słynnego rzeźbiarza, ceramika i malarza -samouka.

pko_logo_fundacja

Wyjazd studyjny dofinansowany ze środków Fundacji PKO Banku Polskiego