WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Na szlaku Unitów Sokołowskich

Unici byli przez kilka wieków jedną z najliczniejszych grup wyznaniowych na terenie Ziemi Sokołowskiej. Ich historia sięga początków XVII wieku i kończy wraz z  XIX stuleciem, kiedy ludność ta została siłą pozbawiona swojego wyznania przez rosyjskich zaborców. 

Obecnie po Unitach, którzy niegdyś licznie zamieszkiwali Sokołów Podlaski i wiele wsi w powiecie sokołowskim, nie zachowało się zbyt wiele pamiątek materialnych. Na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej w Sokołowie pozostał grób ostatniego unickiego duchownego oraz skwer, nazwany imieniem Unitów Sokołowskich. Urokliwe kościółki w okolicznych wioskach , które powstały jako cerkwie unickie do dziś służą wiernym Kościoła Katolickiego.

Aby zachować pamięć o tych ludziach, którzy są przodkami wielu współczesnych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego i okolic wytyczono i oznakowano szlak turystyczny, którego  pomysł zrodził się w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Szlak Unitów Sokołowskich zaczyna się w Sokołowie Podlaskim na Skwerze Unitów Podlaskich, w miejscu gdzie dawniej stała ich cerkwie. Dalej wiedzie do miejscowości, w których zachowały się piękne świątynie unickie: Rogów, Szkopy, Sawice, Gródek, Seroczyn, Grodzisk. Podróż kończymy na sokołowskim cmentarzu przy grobie ks. Leona Zatkalika, ostatniego unickiego duchownego. Szlak wiedzie przez malowniczo położone tereny nadbużańskie, wioski i drewniane kościółki, które powstałe przez kilkoma stuleciami jako cerkwie dziś służą wiernym Kościoła Katolickiego.