WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Spotkanie Muzeów na szlaku WGL

25 października 2021 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski spotkali się przedstawicieli blisko 20-stu placówek muzealnych wschodniego Mazowsza i Podlasia. 

Muzea na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego – pod taką nazwą o godzinie 11:00 rozpoczęło się spotkanie zaproszonych przedstawicieli muzeów. Jego celem było poznanie się a tym samym nawiązanie współpracy, która da ogromny potencjał rozwoju w przyszłości. Każda placówka pokazuje dziedzictwo swojego regionu a wspólne działania mogą zwiększyć szansę dotarcia do większej rzeszy turystów.

Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego a szczególnie jego podlaska część wciąż posiadają nieodkryte miejsca. Współpraca pozwoli połączyć siły, by utworzyć konkretne produkty turystyczne, z których skorzystać będą mogli turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane, oczywiści według własnych upodobań i zainteresowań.

Turystyka weekendowa i rodzinna to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Miejsca dotychczas mniej odwiedzane nabrały dodatkowej wartości. Współpraca podmiotów muzealnych przyczyni się do popularyzacji miejsc i miejscowości leżących na trasie WGL biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Podlasie stało się ostatnio jednym z najbardziej znanych regionów Polski. Przybywa tu ciekawych miejsc i muzeów z bogata ofertą.  Życie na tych terenach płynie wolnej, ludzie są gościnni a bogactwo kulturalne i kulinarne jest przeogromne.

Podczas spotkania historię szlaku, jego najciekawsze zabytki oraz relacje podróżników przemierzających szlak WGL przybliżyli : dr Grzegorz Ryżewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  historyk sztuki Roman Postek oraz historyk literatury Artur Ziontek. Zgromadzeni goście, zarówno te większe i te mniejsze placówki,  miały okazję przybliżyć historię powstania swojego obiektu i całą ideę jego działalności, od Sulejówka aż po Sokółkę.

Po prezentacjach goście odwiedzili Muzeum Stacji Sokołów a później zeszli na poczęstunek regionalnych przysmaków do Restauracji Podlaskiej Chabry&Maki.