WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego

Smaki Wielkiego Gościńca Litewskiego – pod taką nazwą 18 września 2021 roku odbyło się spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowsza i Podlasia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 2021 w Drohiczynie. Organizatorem spotkania był Nadbużański Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego „ZAGUBEK” wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną WGL. W spotkaniu uczestniczyli m.in. senator Maria Koc, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, dyrektorzy ośrodków kultury w Sokołowie i Drohiczynie – Marcin Celiński i Rafał Siwek, licznie przybyłe Koła Gospodyń Wiejskich z terenów wschodniego Mazowsza i Podlasia oraz smakosze potraw regionalnych.

W ramach  wydarzenia zorganizowane zostały warsztaty z Lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich, w których to wegańskie pasztety rywalizowały z nadbużańskimi zagubami.  Można było również degustować dania przygotowane zgodnie z dawnymi tradycjami. Była to prawdziwa uczta kulinarna dzięki ogromnemu zaangażowaniu pań z KGW.

Jednym z punktów programu był wykład na temat dziedzictwa kulinarnego i jego funkcji w promocji regionów, który poprowadziła dr Magdalena Tomaszewska- Bolałek.

Dyrektor SOK opowiadał  jak lokalna restauracja działająca przy Sokołowskim Ośrodku Kultury, a więc na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego pielęgnuje tradycje kulinarne, jak pozyskuje i promuje lokalnych producentów.

Rafał Siwek przedstawił historię miejsca, które również promuje lokalne produkty i miejscowych producentów z Drohiczyna i okolic. Mowa tu o Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek”.