WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

VIII Turniej Smaków

VIII Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim odbył się po raz pierwszy w nowym miejscu a mianowicie w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej koło Grębkowa. 27 czerwca 2021 roku ponad 80-ciu wystawców zgromadziło się  w urokliwym miejscu. Modrzewiowy dwór z 1743 roku z otaczającym go ogrodem o starym drzewostanie, z drewnianymi chałupami charakterystycznymi dla tego regionu sprawiły, iż Turniej Smaków w tym roku nabrał nowego ducha – ducha zabytkowego, drewnianego Skansenu… 

Dziedzictwo kulinarne regionu Wschodniego Mazowsza i Podlasia, przez które przebiega szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego jest ogromne. Pasjonaci tradycyjnych, dawnych  receptur, liczne Koła Gospodyń, osoby kochające gotować pokazały  lokalne tradycje kulinarne, podzieliły się tym, co maja najlepsze – pasją do gotowania, serdecznością, chęcią przekazania młodszym pokoleniom historii i tożsamości regionalnej.

Na imprezie można było spróbować mnóstwa tradycyjnych produktów kulinarnych i potraw, dowiedzieć się wiele o  wypieku tradycyjnego chleba, o walorach zdrowotnych miodu, zobaczyć jak powstaje ser podpuszczkowy. Na smakoszy pierogów, kartaczy, zagubów,  potraw z ziemniaków czekało całe mnóstwo pyszności.

Na kiermaszu nie mogło zabraknąć również rękodzieła. Kolorowe wisiorki, przepiękna ceramika, ręcznie wykonana biżuteria, szydełkowe cuda to tylko mała część tego, czym nasi twórcy ludowi mogli się pochwalić.

Podczas turnieju można było uczestniczyć w warsztatach: gałgankowych, zielarskich „Zioła w kuchni polskiej”, jak też warsztatach z tkactwa i robienia kwiatów z bibuły. Firma Sermlek z Jarnic poprowadziła pokaz wyrobu serów podpuszczkowych.

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz koncert podlaskiego zespołu folkowego Czeremszyna cieszył się niezwykłym zainteresowaniem.

Do zobaczenia za rok!