Ciechanowiec już około 1429 r. był miastem, lokowanym zapewne przez wielkiego księcia Witolda. Należał m.in. do Kiszków, którzy zbudowali tu zamek zniszczony następnie w czasie „potopu”. Po Kiszkach władali miastem Ossolińscy; ufundowali oni murowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (do złudzenia przypominający bazylikę węgrowską) i szpital sióstr miłosierdzia (1737) proj. architekta warmińskiego Jana Adriana Kluka.
Jego syn, ks. Jan Krzysztof Kluk, proboszcz ciechanowiecki, to jeden z pionierów nie tylko polskiego przyrodoznawstwa i naukowego rolnictwa, zielarz, doktor uniwersytetu wileńskiego. Obecnie jego imieniem nazwano Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu obejmujące pałac, skansen prezentujące odtworzone zabudowania wiejskie wraz z otoczeniem, ekspozycję maszyn rolniczych i muzeum weterynarii a także niezwykły ogród botaniczno-zielarski. W muzeum odbywają co roku organizowane z wielki rozmachem imprezy plenerową Zajazd Szlachecki z udziałem licznych grup rekonstrukcji historycznej.
Wart polecenia jest także turystyczny szlak kajakowy (można je wypożyczyć na miejscu) rzeki Nurzec przepływającej meandrami przez malownicze łąki, pola i lasy położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Narwi obfitującego w dzikie ptactwo i zwierzynę.