Zjeżdżamy z trasy w drogę nr 637 Sulejówku aby odwiedzić dom jednego z największych polskich wodzów i mężów stanu- willę marszałka Piłsudskiego. Sulejówek, o którym pierwsze wiadomości pojawiają się w 1526, nabrał znaczenia w II poł. XIX w. jako stacja kolejowa i osiedle wojskowe powstałe obok poligonu artyleryjskiego Rembertów założonego w 1898 r. Pomiędzy drzewami parku prześwituje biały dworek, w którym Józef Piłsudski spędził trzy lata (1923-26) na dobrowolnym „wygnaniu” po dymisji ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego.
Dworek „Milusin”, zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza, był darem Komitetu Żołnierza Polskiego. Marszałek mieszkał w nim razem z drugą żona Aleksandrą i córkami Wandą i Jadwigą. – na ich pamiątkę w pobliżu muzeum ustawiono uroczy pomnik-ławeczkę. Stąd 12 maja 1926 roku r. wyruszył do Warszawy na czele wiernych sobie oddziałów aby przejąć władzę w państwie.
W 1935 roku, już po śmierci Józefa, Piłsudskiego, powstało tu jego muzeum. Do rangi symbolu sytuacji powojennej w kraju urasta fakt, że do 1956 r. dworek zajmowała ambasada ZSRR. Starania o zorganizowanie muzeum biograficznego Marszałka trwały do w 2003 r. Obecnie Muzeum – dworek Milusin przy ul. Oleandrów 5 jest udostępniony do zwiedzania w weekendy. Pełne otwarcie planowane jest na 2017 r.
Aby pokazać, że Marszałek był nie tylko wojownikiem ale i kochającym tatą, w pobliżu muzeum ustawiono uroczy pomnik-ławeczkę, z Piłsudskim i jego dwoma córeczkami.