WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

WGL „Stacja Sokołów”

Wielki Gościniec Litewski to historyczny trakt pocztowy Warszawa – Wilno. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy trasa ta stała się najważniejszą arterią Rzeczpospolitej. Obecnie jest to szlak turystyczny, który prowadzi drogami Wschodniego Mazowsza i Podlasia przez Grodzieńszczyznę do Wilna, odkrywając piękne miejsca i opowiadając zapomniane historie.

Wielki Gościniec Litewski to nie tylko ciekawe krajobrazy, unikatowe zabytki, liczne obiekty turystyczne, ale również smaczna kuchnia i oryginalne smaki, bo tradycje kulinarne na tych terenach od zawsze były niezwykle bogate.

Koncepcja projektu „Wielki Gościniec Litewski jako szlak turystyczny” zrodziła się Sokołowskim Ośrodku Kultury a autorką projektu reaktywacji była dawna dyrektor SOK Pani Maria Koc.  Inspiracją stała się monografia „Sokołów Podlaski. Dzieje miasta i okolic” opracowana przez zespół historyków z ROBiDZ w Białymstoku, pod redakcją dr Grzegorza Ryżewskiego.  W 2012 roku powstała Lokalna Organizacja Turystyczna WGL a w grudniu 2019 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Stacji Sokołów.

Projekt ten składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest część muzealna, która w formie narracyjnej opowiada o dziedzictwie historycznym WGL. Punkt informacji turystyczno-kulturalnej  udostępnia informacje o ciekawych miejscach, wydarzeniach, które w przeciągu całego roku dzieją się na szlaku. O dziedzictwie kulinarnym – smakiem opowiada otwarta w czerwcu 2021 roku Restauracja Podlaska Chabry&Maki, której karta dań nawiązuje do historii szlaku.