WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego Stacja Sokołów przenosi nas w podróż jednym z głównych traktów handlowo-pocztowych dawnej Rzeczypospolitej. Miejsce to przybliża historię całego szlaku – od Warszawy aż do Wilna.

Jest to jedyne takie miejsce, w którym możemy poznać historię całego opisywanego traktu.  Muzeum  znajduje się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, przy ulicy Wolności 27 w Sokołowie Podlaskim. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 grudnia 2019 roku. Od tego czasu, pomimo trudnej sytuacji związanej z wieloma obostrzeniami,  liczba odwiedzin sięgała kilku tysięcy. Wystawę zwiedza mnóstwo turystów, jednak największą część stanowią dzieci i młodzież z pobliskich szkół i przedszkoli, dla których organizowane jest zwiedzanie oraz warsztaty kaligrafii. Dzieci mogą spróbować własnych sił pisząc gęsim piórem maczanym w atramencie.

O dziedzictwie całego szlaku, postaciach z nim związanych oraz o każdej miejscowości będącej na szlaku możemy dowiedzieć się wstępując na chwilę właśnie do Stacji Sokołów.

Można tu zobaczyć przedmioty codziennego użytku, które jeszcze do dziś zachowały się u naszych dziadków, pradziadków… 

Dorośli chętnie wracają wspomnieniami do czasów dzieciństwa, młodsi natomiast mogą zobaczyć jak dawniej wyglądało życie i z jakich urządzeń korzystano.

Podczas wizyty można obejrzeć niezwykle kolorowe, ludowe stroje charakterystyczne dla Nadbużańskiego Podlasia.

Poza eksponatami jest stanowisko multimedialne, dzięki któremu za pomocą cyfrowych zdjęć udostępnionych przez Muzeum Poczty Polskiej i Telekomunikacji we Wrocławiu czy animacji na ekranie dotykowym można poznać historię Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w grach memo, puzzlach i innych będących częścią multimediów.

Podróżnik Georg Forster bacznie przygląda się wszystkim zwiedzającym popijając Miodownik w karczmie, która kiedyś znajdowała się w Sokołowie Podlaskim. Dzięki jego dziennikom, spisanym podczas jednej z podróży szlakiem WGL można było odtworzyć wygląd dawnej izby pocztowej.

Muzeum WGL „Stacja Sokołów” czynne jest od wtorku w godzinach:

Wtorek 10.00–16.00
Środa–piątek 10.00 -18.00
Sobota–niedziela 11.00-16.00

Wstęp WOLNY

Warsztaty z kaligrafii

W Muzeum WGL Stacja Sokołów odbywają się również warsztaty z kaligrafii. Wszystkie dzieci, zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich chętnie korzystają z tego typu zajęć.

Poznają tu historię szlaku, dowiadują się ciekawych rzeczy o Sokołowie i legendach z nim związanych, a dodatkową atrakcją jest właśnie możliwość napisania kilku słów gęsim piórem.  

 

KONTAKT: (warsztaty/zwiedzanie dla grup)

e-mail: muzeum@sokolowskakultura.pl   |   Tel: +48 25 787 24 38