WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Miasto Sokołów Podlaski

Sokołów Podlaski to najstarsze miasto na historycznym Podlasiu. Początkowo był to gród obronny powstały w X wieku nad niewielką rzeką Cetynią. Prawa miejskie otrzymał w 1424 roku od księcia Witolda.  Wówczas było to miasto prywatne – pierwszym jego właścicielem był sekretarz i doradca księcia Mikołaj Sepieński. Jego szybki rozwój związany był z położeniem miejscowości przy głównym szlaku handlowym prowadzącym z Warszawy do Wilna. Na początku XVI wieku miasto przeszło w posiadanie Kiszków, następnie Radziwiłłów a od 1664 Krasińskich. Zamieszkiwali je Polacy, Rusini i Żydzi. W XVIII w. właścicielem miasta został kompozytor Michał Kleofas Ogiński – twórca poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, który w 1793 roku gościł na swoim dworze w Przeździatce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mieszkańcy miasta brali udział w walkach o niepodległość. Aż do 1865 roku walczył w okolicach Sokołowa ostatni dowódca powstania styczniowego ksiądz generał Stanisław Brzóska, który został powieszony na tutejszym rynku 23 maja 1865 roku wraz ze swoim adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim. W 1925 w miejscu jego stracenia stanął pomnik a ksiądz Brzóska i tradycje powstańcze trwale wrosły w świadomość mieszkańców miasta.  

Z Sokołowem związana jest również postać Elżbiety Hirschman. Dzięki niej powstała największa w tamtych czasach cukrownia Elżbietów będąca czynnikiem rozwoju i uprzemysłowienia miasta. Okres powojenny to odbudowa ze zniszczeń. Podobnie jak inne miasta Polski, po przemianach w 1989 roku Sokołów wkroczył na drogę samorządowości, zmienił się pod względem gospodarczym i społecznym.

Mimo, że w Sokołowie nie ma już okazałych rezydencji czy starych świątyń to uroku nadają kamieniczki  z końca XIX wieku  a także drewniane domy charakterystyczne dla dawnej miejskiej zabudowy. Do najważniejszych zabytków należą niewątpliwie świątynie: modernistyczny kościół pw. św. Jana Bosco, konkatedra Najświętszej Maryi Panny, drewniany kościół pw św. Rocha, pałac i park w Przeździatce oraz inne miejsca pamięci.

W Sokołowie Podlaskim działa największy w regionie Ośrodek Kultury. To właśnie tu przed laty zrodziła się idea reaktywowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. To tu powstało pierwsze Muzeum WGL, które wprowadza turystów w historię i funkcjonowanie tego dawnego traktu handlowo-pocztowego. W budynku mieści się również informacja turystyczno-kulturalna oraz jedyna na szlaku restauracja podlaska Chabry&Maki serwująca dania dawnej kuchni wschodniego Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny tj. regionów, na których leży ten dawny szlak.

Więcej informacji o Sokołowie, jego historii, zabytkach i innych atrakcjach turystycznych można przeczytać tu www.turystyka.sokolowpodl.pl

Więcej informacji o mieście na stronie internetowej www.sokolowpodl.pl oraz na Facebooku