WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Powiat Sokołowski

Ziemia sokołowska położona jest na obszarze historycznego Podlasia i zajmuje część wschodnich ziem województwa mazowieckiego. 

W czasach przedrozbiorowych ziemie te wchodziły w skład ziemi drohickiej województwa podlaskiego. Powiat, jako samodzielna jednostka administracyjna, utworzony został 17 stycznia 1867 roku. Tereny te znalazły się w centrum burzliwych wydarzeń I wojny światowej. Jedna z większych bitew rozegrała się pod w miejscowości Skrzeszew. Druga woja światowa również zostawiła znaczne piętno. Podczas okupacji prężnie działała tu Armia Krajowa. Po wyzwoleniu rozpoczęto odbudowę ze zniszczeń wojennych.

W skład dzisiejszego powiatu wchodzi 9 jednostek samorządowych. Są to miasta: Kosów Lacki i Sokołów Podlaski oraz gminy: Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń.

Obszar ten to tereny niezwykle atrakcyjne dla turystów chcących zarówno wypocząć, jak i aktywnie spędzić urlop. Znajduje się tutaj wiele miejsc ciekawych historycznie, można też nacieszyć oko pięknymi krajobrazami i czystym środowiskiem. Północną i wschodnią granicę powiatu stanowi kilkudziesięciometrowy malowniczy odcinek rzeki Bug.

Powiat w całości wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski, a duża część lasów stanowi znaczną powierzchnię Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Wielkim bogactwem ziemi sokołowskiej jest środowisko naturalne, ale również ciekawie przedstawia się krajobraz kulturowy. Są tu dawne rezydencje Radziwiłłów, Krasińskich, Ossolińskich czy Ogińskich. Wiele z nich posiada rangę krajową, m.in. Pałac w Sterdyni czy też Pałac w Patrykozach  stanowiący jedną z najdoskonalszych realizacji założeń romantycznych w Polsce.  

Obszary te były miejscem starć dwóch kultur: polskiej i ruskiej oraz polskiej i żydowskiej. Znajdziemy tu wiele zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych, kościołów, przydrożnych kapliczek, figurek a także pomników.

Jest tu również kilka szlaków turystycznych, które można pokonać samochodem, jak również na rowerze. Są to:
– Nadbużański Szlak Rowerowy
– Nadbużański Szlak Sokołów Podlaski – Treblinka
– Szlak Unitów Sokołowskich
– Wielki Gościniec Litewski
– Sokołowski Szlak Historyczny

Na obszarze powiatu są  nieodkryte i czarowne miejsca kryjące skarby natury, które pozwolą na wyciszenie i odpoczynek.  Jednym z nich jest pensjonat  Gródek nad Bugiem w gminie Jabłonna Lacka położony nad samą, piękną i malowniczą rzeką Bug.

Zapraszamy na spacer po powiecie 😊 www.it.powiat-sokolowski.pl

Więcej informacji o powiecie na stronie internetowej www.powiat-sokolowski.pl oraz na Facebooku