WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

IX Turniej Smaków – 26 czerwca 2022

IX Turniej Smaków na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego za nami. W tym roku turniej odbywał się pod nazwą „Dziedzictwo smakiem zapamiętane”. Jego nazwa wzięła się nie bez powodu, ponieważ dziedzictwo kulinarne regionów, przez które przebiega szlak jest ogromne. Tegoroczna impreza odbyła się już po raz dziewiąty. Podobnie jak w zeszłym roku turniej zorganizowany został w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej k. Grębkowa.

Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 26 czerwca 2022 roku. Jak co roku zgromadziła mnóstwo wystawców, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą kulinarną, jak również umiejętnościami rękodzielniczymi. Podczas tegorocznej imprezy można było skosztować tradycyjnych potraw, wypieków, serów oraz całe mnóstwo dań z wykorzystaniem ziemniaka.  Na stoiskach królowały pierogi, swojski smalec, kasze, pasztety w różnej postaci, w tym również z ryby. Nie zabrakło również serów w różnej postaci, miodów i nalewek prozdrowotnych. Aby schłodzić się w ten upalny dzień można było skosztować kawy mrożonej, nietuzinkowych lodów dębowych czy pysznych lemoniad.

Na stoiskach z rękodziełem nie zabrakło biżuterii, zarówno z kamieni jak i wykonanej na szydełku. Można było również nabyć piękną ceramikę, ręcznie haftowane obrazy, ozdoby z drewna. 

Nie zabrakło też stoisk promocyjnych. Prezentowały się miasta, gminy, instytucje  a  także jednostki muzealne. Po raz pierwszy gościliśmy jednostki muzealne z Bielska Podlaskiego oraz Wasilkowa.

Ręcznie wykonane kwiaty z bibułki, lalki gałgankowe czy warsztaty pod okiem Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie to tylko część atrakcji podczas imprezy. Koncert muzyki ludowej, który co roku towarzyszy temu wydarzeniu wykonał zespół Śpievka – polska grupa folkowa z Białej Podlaskiej.

Wydarzeniu towarzyszyły dwa konkursy, na Najsmaczniejszą potrawę ze szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz Gościniec z podróży – najlepszy podarunek  z  podróży. Do obu konkursów zgłoszono 29 potraw.

Nagrody przyznało Jury w składzie: Maria Koc etnograf, senator RP, V-ce prezes LOT WGL; Dżenetta  i  Mirosław Bogdanowicz właściciele Tatarskiej Jurty w Kruszynianach; Krzysztof Steiman V-ce dyrektor ds. marketingowych w Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Tadeusz Kot radny powiatu węgrowskiego.

W konkursie na Najsmaczniejszą potrawę przyznano trzy nagrody główne oraz siedem wyróżnień.

I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Hołowienki za kotlety buraczane pieczone.

II nagroda powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich „Czarnuszki” z Czarnogłowia i ich Skrzydła Dziedzica.

III miejsce zdobyła Pani Ewa Kuleta z Jarnic za kapustę kiszoną z kaszą, grzybami  i  wędzonym boczkiem.

W drugim konkursie I miejsce za najlepszy podarunek z podróży otrzymała Pani Anna Zaboklicka z Jaczewa w gminie Korytnica za ogromny kosz pełen dobroci a w nim ser wędzony z czarnuszką.

II nagrodę przyznano Pani Jadwidze Gontarz z Liwa, która wykonała Spiżarniane leki  z  apteki babci Petroneli.

III miejsce zajęła Pani Joanna Dróżdż „Farma Drożdży” za Skarby z dworskiej apteczki, w skład których weszły domowe, ziołowe nalewki.

W tym konkursie komisja przyznała cztery wyróżnienia.

Tegoroczna impreza, jak i ubiegłe cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy za rok!

Zadanie dofinansowano ze środków:
– Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022
– Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
– Powiatu Węgrowskiego

etno
logo-kowrb
powiat wegrowski