WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

Gmina Sabnie

Gmina Sabnie jest jedną z dziewięciu gmin powiatu sokołowskiego z siedzibą w Sokołowie Podlaskim, leżącego na wschodzie województwa mazowieckiego, który za pośrednictwem rzeki Bug graniczy z województwem podlaskim. W skład gminy Sabnie wchodzi 20 sołectw. Gmina ma charakter typowo rolniczy , głównie są to uprawy zbóż i ziemniaków. Ponadto na terenie gminy występują liczne sady, są to jabłonie i wiśnie.

Przez Gminę Sabnie przepływa rzeka Cetynia, generalnie kierująca się z południa na północ. Tworzy ona niezwykle malowniczą dolinę, w której skupiło się najstarsze osadnictwo na tym terenie. Gmina leży w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a w odległości około 10 km przepływa rzeka Bug. Na rzece Cetyni znajduje się zespół zbiorników retencyjnych „Niewiadoma”. Dzięki swojej powierzchni (42ha) i pojemności jest on czwartym, co do wielkości sztucznym zbiornikiem na terenie województwa mazowieckiego. Zbiornik jest cenionym w okolicy łowiskiem..

Dzięki wzniesieniom morenowym obszar jest urozmaicony pod względem krajobrazowym. W pobliżu miejscowości takich jak Kupientyn, Nieciecz Włościańska, Niewiadoma, Grodzisk uwidacznia się gwałtowna różnica poziomów. Na terenie gminy waha się ona w granicach 120 m – 170 m.

W miejscowości Sabnie mieszkała i tworzyła pisarka Helena Mniszkówna – autorka najsłynniejszego polskiego melodramatu zatytułowanego „Trędowata”. Została pochowana na cmentarzu przykościelnym w Zembrowie, na terenie gminy Sabnie.

Do najciekawszych zabytków w gminie Sabnie należą: Grodzisko w Niewiadomej; Zespół dworski w Kupientynie; Zespół dworski w Grodzisku; Zespół dworski w Kurowicach i liczne Miejsca Pamięci Narodowej.

Więcej informacji o gminie na stronie internetowej  http://sabnie.pl/ i na Facebook https://www.facebook.com/sabnie