Akademia kulinarno–historyczna im. Wojciecha Wielądko działająca w ramach LOT WGL w maju 2017 rozpoczęła działalność. Pierwsze warsztaty odbyły się w powiecie miński w miejscowościach Dobre i Ruda (Gm. Dębe Wielkie).
Pomysł Akademii kulinarnej zrodził się podczas Turnieju Smaków na Zamku w Liwie. Kulinaria są ważnym elementem tożsamości każdego regionu, dlatego pani Małgorzata Buttitta – pomysłodawczyni Akademii Pana Wielądko zaproponowała kontynuację działań turniejowych przez cały rok. Aby nasza historia, dziedzictwo kulinarne i świadomość wartości lokalnych produktów dotarła do większej liczby osób. Działania Akademii będą trwała cały rok, a Turniej Smaków będzie corocznym podsumowaniem.
Naszej inicjatywie patronuje postać Wojciecha Wielądko – szlachcic, urodzony we wsi Wielądki (leżącej w Gminie Liw, pow. węgrowski) dzięki któremu w Polsce ukazało się bestselerowe dzieło – druga w języku polskim książka kulinarna: „Kucharz doskonały” – popularna na dworach i znana przez wszystkich mistrzów kuchni w XVIII wieku.
Pierwsze warsztaty Akademii zorganizowane zostały w powiecie mińskim, gdzie aktywnie działają stowarzyszenia i koła gospodyń. Spotkania poprowadzili: Joanna Jakubiuk (gość specjalny na III Turnieju Smaków) oraz LOT WGL.
Każde ze spotkań składało się z dwóch części. Część wykładowa spotkania to opowieść o Wielkim Gościńcu Litewskim, który biegnie przez miejscowości, w których mieszkają uczestniczki spotkania, ale przede wszystkim wykład o dziedzictwie kulinarnym regionów i ogromnej wartości jaką za sobą niesie. Pani Joanna Jakubiuk uświadamiała uczestniczki jak ważna jest ochrona dziedzictwa kulinarnego regionu: „Wy gotujecie, wy żywicie rodzinę. Wy decydujecie o kultywowaniu dziedzictwa. Od Was zależy to, czy ono przetrwa”.
Pierwsze spotkanie z Kołem Emerytów z Dobrego odbyło się 16 maja 2017 w Sali OSP w miejscowości Dobre. Panie z koła co roku aktywnie uczestniczą w Turnieju Smaków, biorą udział w konkursach kulinarnych, a podczas ostatniej edycji dostały nagrodę specjalną LOT WGL. Panie przygotowały swoje dania regionalne: prygle czyli kluski z mąki gryczanej, pierogi różnego rodzaju m.in. z kaszą jaglaną i pieczarkami, z kapustą, grzybami i kaszą jaglaną, z kaszą gryczaną i serem. Nie mogło zabraknąć sójki mazowieckiej z kaszą i marchwią oraz z marchwią i ryżem. Na wspólnym stole pojawił się również ser kozi z Gminy Jakubów.
17 maja w warsztatach w miejscowości Ruda (Gmina Dębe Wielkie) wzięło udział Stowarzyszenie „Wrzosowianie”. Kilkugodzinne spotkanie zaowocowało przygotowaniem kilku dań oraz wymianą opowieści o kuchni i sposobach przygotowywania potraw.
Podczas spotkania uczestniczki wspólnie z Joanną Jakubiuk gotowały potrawy wybrane z książki Wojciecha Wielądko. Były to:
– kurczęta po flisowsku
– potaź szparagowy z polewką z grochu zielonego
– na przystawkę pączki z ryżu na słodko
Jak pokazują warsztaty XVIII wieczne receptury z „Kucharza doskonałego” można przygotować również dziś.
Oficjalna inauguracja „Akademii Pana Wielądko” odbędzie się 25 czerwca podczas IV Turnieju Smaków na Zamku w Liwie, na który serdecznie zapraszamy.