WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

VIII Turniej Smaków 27 czerwca 2021r.

VIII Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim odbył się po raz pierwszy w nowym miejscu a mianowicie w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej koło Grębkowa. 27 czerwca 2021 roku na ponad 80-ciu wystawców zgromadziło się  w urokliwym miejscu. Modrzewiowy dwór z 1743 roku z otaczającym go ogrodem o starym drzewostanie, z drewnianymi chałupami charakterystycznymi dla tego regionu sprawiły, iż Turniej Smaków w tym roku nabrał nowego ducha – ducha zabytkowego, drewnianego Skansenu… 

Dziedzictwo kulinarne regionu Wschodniego Mazowsza i Podlasia, przez które przebiega szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego jest ogromne. Pasjonaci tradycyjnych, dawnych  receptur, liczne Koła Gospodyń, osoby kochające gotować pokazały  lokalne tradycje kulinarne, podzieliły się tym, co maja najlepsze – pasją do gotowania, serdecznością, chęcią przekazania młodszym pokoleniom historii i tożsamości regionalnej.

Na tegorocznej imprezie można było spróbować mnóstwa tradycyjnych produktów kulinarnych i potraw, dowiedzieć się wiele o  wypieku tradycyjnego chleba, o walorach zdrowotnych miodu, zobaczyć jak powstaje ser podpuszczkowy. Na smakoszy pierogów, kartaczy, zagubów,  potraw z ziemniaków czekało całe mnóstwo pyszności.

Na kiermaszu nie mogło zabraknąć również rękodzieła. Kolorowe wisiorki, przepiękna ceramika, ręcznie wykonana biżuteria, szydełkowe cuda to tylko mała część tego, czym nasi twórcy ludowi mogli się pochwalić.

W tym roku można było uczestniczyć w warsztatach: gałgankowych, zielarskich „Zioła w kuchni polskiej”, jak też warsztatach z tkactwa i robienia kwiatów z bibuły. Firma Sermlek z Jarnic poprowadziła pokaz wyrobu serów podpuszczkowych.

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz koncert podlaskiego zespołu folkowego Czeremszyna cieszył się niezwykłym zainteresowaniem.

Do obu corocznych konkursów zgłoszono ponad 30 potraw. Nagrody przyznało Jury w składzie: Maria Koc etnograf, senator RP; Marcin Celiński dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Roman Postek prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej WGL oraz Sławomir Wróblewski dyrektor Zespołu Szkół i. Władysława Reymonta w Sokołowie Podlaskim.

W tym roku poziom był niezwykły, komisja przyznała po dwie nagrody za I,II i III miejsce w konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego.

I miejsce zdobyło ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich Hołowienek w gminie Sabnie za swój zestaw pasztetów wegetariańskich oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Zajączanki”  za doskonałe pierogi ze słodką kapustą i kaszą jęczmienną „Po Zajęcku”.

II miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Grannem za zaguby oraz Kołu Gospodyń Wiejskich Oszczerze za pierogi z pokrzywą.

III miejsce powędrowało do Stanisławy Góral i jej gołąbków z kaczką w modrej kapuście oraz do Koła Gospodyń Wiejskich w Trawach, które zrobiło smaczną regionalną ziemniaczaną.

W konkursie „Gościniec z podróży” przyznano:

I miejsce oraz kielich Wojciecha Wielądko za Tort chlebowy wykonany na podstawie przepisu Marcjanny z Jawornickich Oborskiej z 1825 roku otrzymało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grębkowianie”,

II miejsce zdobyła Pani Joanna Dróżdż z Adamowa, w gminie Dobre za Albiertkiciasteczka z mąki, cukru, jajek, śmietanki i amoniaku,

III otrzymał  Ser podpuszczkowy wędzony z orzechem włoskim „Orzeszek” wykonany przez Panią Annę Zaboklicką z Jaczewa w gminie Korytnica.