IV Festiwal kuchni na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego odbył się 25 czerwca 2017 roku w otoczeniu nieskażonej przyrody, u podnóża Zamku w Liwie, nieopodal wijącej się rzeki Liwiec. Jak co roku można było spróbować i zakupić produkty, jak również dania z kuchni: mazowieckiej, podlaskiej, litewskiej i tatarskiej. Inauguracja Akademii kulinarnej im. Wojciecha Wielądko i liczne pokazy kulinarne – to wszystko czekało na sympatyków Turnieju Smaków.
Impreza przewidywała również liczne atrakcje m.in.: warsztaty zielarskie, lalkarskie i garncarskie. Odbył się również pokaz robienia sękacza czy lepienia pierogów.
Na scenie zagościli liczni artyści, była to Kapela Łochowska oraz Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, który poprowadził warsztaty tańców podlaskich.
Na podzamczu nie zabrakło zabaw rycerskich i pokazu walk. Podczas Turnieju można było wypożyczyć kajaki i zwiedzić Muzeum Zbrojownię.
Dania biorące udział w konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” jak też „Gościniec z podróży” czyli kulinarny podarunek ze Szlaku WGL oceniali: Jan Kuroń – szef kuchni oraz Joanna Jakubik – znawczyni kuchni regionalnej, głównie podlaskiej. Do udziału w obu konkursach zgłosiły się osoby prywatne, koła gospodyń jak i stowarzyszenia z powiatów leżących na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Jury przyznało wiele nagród, na uczestników czekała też nagroda, a właściwie aż 4 przyznane przez dziennikarzy oraz nagroda od Lokalnej Organizacji Turystycznej – jednego z głównych organizatorów.
W konkursie na Najsmaczniejszą potrawę nagrody otrzymali:
I miejsce zdobyła Polewka z barszczu w wykonaniu Zagrody Edukacyjnej Latosowo z Henrysina,
II miejsce zajęła Pani Irena Zawadzka ze Stoczka, która wykonała Gołąbki z kwaszonej kapusty z kaszą jaglaną i grzybami leśnymi,
III miejsce podbiły podniebienia jury Pierogi z farszem ziemniaczanym i surówką z kapusty zakwaszanej w wykonaniu Stowarzyszenia „Liwianka” z miejscowości Liw.
Nagrody w drugim konkursie „Gościniec z podróży” przyznano:
I miejsce otrzymała Mazowiecka Micha Szlachecka z Siedlec i jej Suchy prowiant i napitek,
II miejsce Helenie Datczuk za Korowaj Mielnicki inaczej mówiąc drożdżowe, słodkie ciasto bogato zdobione,
III miejsce zdobyły pyszne Pączki Kościuszki wykonane przez Stowarzyszenie „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego.