WIELKI GOŚCINIEC LITEWSKI
Lokalna Organizacja Turystyczna

previous arrow
next arrow
Slider

GOŚCIŃCEM PRZEZ MAZOWSZE I PODLASIE

25 stycznia w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca oznakowanie turystycznego szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Tutaj w Sokołowie Podlaskim – gdzie zrodził się pomysł reaktywacji historycznego szlaku biegnącego przez miasto, jako szlaku turystycznego. 

Na konferencję licznie przybyli członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej, samorządy ze szlaku, jak i pasjonaci chcący promować swoje miejscowości i lokalne inicjatywy. 
Maria Koc – pomysłodawczyni reaktywacji szlaku opowiedziała o historii szlaku i pomyśle, który zrodził się około 10 lat temu na promocję regionu poprzez historyczny trakt. 
P. Marcin Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Katarzyna Sobieska z biura LOT WGL opowiedzieli o projekcie znakowania i o tym jak działamy. 
Sokołów ponownie odwiedził Georg Forster  (w tę postać wcielił się Paweł Kryszczuk) bo jak wiemy – podróż w czasie na szlaku WGL jest możliwa!
Zaproszeni goście obejrzeli również inscenizację „Na Rocha – zabawy w karczmie” w wykonaniu ZPiT Sokołowianie, gdzie można było poczuć się jak w dawnej sokołowskiej karczmie podczas sierpniowej zabawy odpustowej na św. Rocha. 

Oznakowanie szlaku: 

W 2018 roku zostały postawione tablice informacyjne w kluczowych punktach na szlaku (29 sztuk: Sulejówek, Okuniew (Gmina Halinów), Kąty Goździejewskie II (Gmina Dębe Wielkie), Stanisławów, Dobre, Pniewnik, Roguszyn, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski pl. ks Brzóski, Sokołowski Ośrodek Kultury, Miedzna, Zembrów, Drohiczyn, Ciechanowiec, Krzemień, Granne, Perlejewo, Pobikry, Rudka, Brańsk, Bielsk Podlaski, Haćki, Wojszki, Supraśl, Wasilków, Czarna Białostocka, Sokółka, Kuźnica.  

Szlak został oznakowany również turystycznymi znakami drogowymi, zaznaczony został w terenie przebieg szlaku oraz najważniejsze obiekty, atrakcje na szlaku m.in: 

– obiekty sakralne: kościoły, cerkwie: Cerkiew Michała Anioła w Bielsku Podl., Kościół w Winnie Poświętnej, 

– obiekty zabytkowe: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Pałac w Patrykozach

– atrakcje, noclegi: Latosowo, Mitowska Zagroda, Stadnina Koni Mazowsze, Ziołowy Zakątek

– punkty widokowe: na rzekę Bug w  Grannem, Góra Zamkowa w Drohiczynie, grodzisko w Haćkach

Znakowanie mogło zostać zrealizowane dzięki projektom dofinansowanym ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (na odcinek Sulejówek – Węgrów) i Ministerstwa Sportu i Turystyki (Sokołów Podlaski – Kuźnica). 2018 rok był dla LOT WGL rokiem wytężonej pracy. Dziękujemy samorządom, instytucjom, historykom i sympatykom szlaku za wsparcie i liczymy na dalszą współpracę przy promocji naszego wspólnego dziedzictwa.